lefttop  
spacer  
history
spacer
Members
2009
2008

Members & Officers


USUHS Class of 2010

Class 2010 Junior Selectees    
Name Name
Christopher E. Backus
Charisma Bautista
Grant Cochran
Wilfred De La Cruz
Richard Eide
Eric Grenier
Liesl Grenier
Jeffrey Guthrie
Anna Hang
Nathanael Hathaway
Bradley Taylor
Edward R. Utz

Faculty
Pamela Williams
Kenneth Yew
 
Residents
Jeffrey McClean
Paul Sargent

 

Class 2009 Junior Selectees    
Name Name
Daniel Adams
William Boller
Robert Brady
Michael Cunningham
Cicely Dye
Delnora Erickson
Anthony Giberman
Nicole Hsu
Andrew Kuschnerait
Katherine Kuster
Gary Legault
  Jeanmarie Rey
Kristina Rustad  

Class 2009 Senior Selectees    
Name Name
Brad Ballard

Todd Balog
Scott Bevans

Kimberly Caldwell
Michael Dent
Emily Hathaway
Andrew Hurvitz
Christopher Ledford
Corey Mossop
Kirsten Oldach
Travis C. Russell
Matthew Swenson
Michael K. Tiger
Priscilla Wong

Faculty
Richard Conran
Patrick O'Malley
 
Residents/Fellows
Daniel Carlson
Jess Edison
Alyssa Perroy
 
Alumni
John Farley
Tandy Olsen

 

Class 2008 Senior Selectees    
Name Name
Steven H. Craig

Paul M. Drayna
Brent A. Feldt
Brian M. Fitzgerald
Philip M. Flatau
Kelly L. Groom
Caroline Ko Mans
Andrew D. McLaughlin
Sandra S. McLaughlin
Nicholas Orr
Marit Peterson
Lindsey Rath
Kathleen M. Sarber  


Class 2007 Senior Selectees  
Name Name
Douglas Adams
  Mary Adams
Todd Anton
  Michael Cirivello
Mark Coseo
  Michael Favero
Rolf Graning
  Amy Helms
Rebecca Johnson
  Brian Krause
Jeremy Parker
  Shannon Rigler
Angela Viers
  Alicia Warnock

Class 2007 Junior Selectees    
Name Name
Aaron Betts Neil Davids
Brett Davies Justin Fox
Justin Hollon Evan Jones
Joshua Tyler Vincent Zizak
Catherine McHugh Christopher Welton
Melissa Bueche

Melissa Buryk

Pamela Landsteiner

 

Class 2006 Senior Selectees  
Name Name
Shelley Aldrich
John Downs
Stephen Harper
Jason Harris
Jeffrey Lackey
Richard Lesperance
Robert McGill
Javed Nasir
James Neiner
Austin Nelson
James Odone
Clayton Rabens
Shawn Redding
Scott Tintle
Kevin Tou

Class 2006 Junior Selectees    
Name Name
Thomas Adams Michael Arnold
Jason Capra Ruth Faircloth
Jennifer George Max Gratrix
Paul Haggerty William Hilton
Susan Hobernicht Samuel McArthur
Karla Montenegro Marcus Neuffer

 

Class 2005 Senior AOA members
Name Name
Daniel Brown Stacy Fletcher
Heather Gerst Suzanne Gillern
Nathan Hawkes Linda Hird
Tristan Knutson
John Lichtenberger
Eleane Liesemer Garrett Meyers
Nicholas Moyadelpino Candace Percival
Anastasia Piotrowski
Andrew Rees
Autumn Richards
Elliot Ross
Jason Sapp
Joseph Schmitz
Leland Taylor
Brett Theeler
Michael Wilhelm
Junior AOA members
Name Name
Jamie Bulkenhoover Peter Cole
Spencer Curtis Sven Hochheimer
Sherry Jilinski William Setley
Emily Wong

Class 2004 Senior Selectees
     
John Boden Kory Bodily
Matthew Borgman Alexander Brown
Albert Chaker Robert Cornfeld
Lance Edmonds Warren Frey
Andrew Gilbert Jordan Hall
Brandon Hamilton Andrew Kagel
Jessica Kehren Kathy Keyser
Brian McLean Paul Michaud
James McDonald Cade Nylund
Dustin Roberts Samuel Spear
Amy Vertrees Kimberly Wonderlich

Class of 2004 AOA
Name
Angelique Christman
Tom Hoffman
Michael Licata
Erik Manninen
Necia McRee
Vance Rothmeyer
Bryan Unsell

Class 2003 Senior AOA members
Name PGY 1 Specialty Location
John Berry Diagnostic Radiology SAUSHEC
Adam Brown Pediatrics MAMC
Victor Chang Family Practice NCC MGMC
Eric Draper Transitional NMC Portsmouth
Dena George Family Practice DACH
Shana Hansen Pediatrics SAUSHEC
Kerry Hollenbeck Transitional NMC San Diego
Brian Holt General Surgery SAUSHEC
Kerry Hudson OBGYN NMC Portsmouth
George Kotti Internal Medicine SAUSHEC
Grant Lattin Diagnostic Radiology/
General Surgery
DGMC
Philip Letada Transitional NMC Bethesda
Laura Lucas General Surgery SAUSHEC
John Massengill OBGYN Wright Patterson MC
Arash Momeni Transitional DGMC
Peter O'Connor Otolaryngology/
General Surgery
NCC-WRAMC
Leonard Philo Transitional NCC MGMC
Jamie Riesburg Family Practice WAMC
Joseph Stuart Orthopedic Surgery SAUSHEC
Dalila Watford Lewis Pediatrics Keesler MC

Junior AOA members
Name PGY 1 Specialty Location
Dan Williams Orthopedic Surgery Eisenhower AMC
Dan Cordaro Pathology NCC-WRAMC
Katherine Haddock Pathology SAUSHEC
Amy Gammil Internal Medicine DGMC
Sunghun Cho Dermatology/Transitional NCC-WRAMC
Grant Bonavia Internal Medicine NMC Bethesda
Jeff LaRochelle Internal Medicine SAUSHEC

Alumni

Class of 2002 AOA
Name PGY 1 Specialty Location
CPT Jared Andrews Transitional Madigan
Capt Jon Arnholt Surgery SAUSHEC
LT David Brett Major Internal Medicine NNMC
LT Eric Buenviaje Internal Medicine NNMC
Capt Yovanni Casablanca OB SAUSHEC
LT Rupa Dainer Internal Medicine NNMC
LT Jen Driscoll Family Medicine Pensacola
LT Joe Gondusky Surgery San Diego
Capt Alan Guhlke Anesthesiology SAUSHEC
CPT Josh Hartzell Pediatrics NCC
Capt David Hoopes Transitional, San Diego civilian deferment
LT Arlene Hudson OB NCC
CPT Robert Hutton Transitional SAUSHEC
CPT Jeff Kunz Internal Medicine Madigan
CPT Ben Lacy Psychiatry SAUSHEC
Capt Dan LaMothe Emergency Medicine Wright-Patterson
Capt Wayne Latack Internal Medicine Wright-Patterson
Capt Ken Marriott Emergency SAUSHEC
CPT Keith Myers Physical Medicine NCC
Capt Gil Patino Internal Medicine Keesler
LT Tim Quast Internal Medicine NCC
Capt Ian Riddock Internal Medicine Travis, CA
Capt Jon Robitschek Surgery Travis, CA
LT Eric Sturgill Transitional Portsmouth
Lt Camille Tabor Pediatrics San Diego
CPT Roy Thomas Surgery Madigan
CPT Sara Thomson OB Madigan
LT John Trask Anesthesiology Portsmouth
CPT Ramey Wilson Internal Medicine NCC
LT Christina Zavari Transitional San Diego

Class of 2001 AOA
Name PGY 1 Specialty Location
CPT Kevin Banks Transitional BAMC
LT David Boyd Family Medicine Naval Hospital Jacksonville
LT Trisha Clarke Transitional Naval Hospital San Diego
LT Chris Duplessis Surgery NNMC
Capt Jason Eves Radiology SAUSHEC
Capt Shannon Faber Emergency Medicine SAUSHEC
CPT Matt Fargo Family Medicine Madigan
Lt Jon Gilhooly Surgery Portsmouth
CPT David Harper Pediatrics Madigan
CPT Paula Jackson Otolaryngology NCC
Capt Jimmy Lau Anesthesiology SAUSHEC
Capt Chris LeBrun Orthopedic Surgery SAUSHEC
LT Robert Liotta Surgery NNMC
Capt Stephen Maturo Surgery SAUSHEC
LT Greg McNabb Internal Medicine NNMC
Capt Peter Michaelson Otolaryngology SAUSHEC
CPT Michelle Moyer Orthopaedics Tripler
Capt Tim Phillips Urology SAUSHEC
LT Sherri Rudinsky Pediatrics Naval Hospital San Diego
LT Dan Sherwood Pediatrics Naval Hospital San Diego
CPT Eugene Kim Internal Medicine Tripler
CPT Brent Tinnel Pediatrics Madigan
LT Eric Venn Watson Surgery Naval Hospital San Diego
CPT Melvin Wagner Transitional NCC